24. Prices: In Cost Per Unit

In addition to however else they may want to state them, restaurants, grocery stores and other wholesale and retail food sellers should be required to state the cost of their food items in cost per unit of weight or volume (for example, cents per ounce).  This would greatly simplify the comparison of prices across different products.

This same principle should be applied to virtually every other appropriate consumer good.


Leave a Reply